Napisz do nas!
Dzień Ziemi – pomyśl o naszej planecie

Transport, energetyka, produkcja przemysłowa, działalność rolnicza i gospodarstw domowych – praktycznie każda dziedzina życia człowieka powoduje wzrost stężenia gazów cieplarnianych. Ma to ogromny wpływ na naturalne środowisko, powodując zachowanie procesów przebiegających w naturze.

Zła zmiana

Zmiany klimatu wiążą się ze wzrostem globalnej temperatury, co powoduje pustynnienie coraz większych obszarów. Często prowadzi to też do ekstremalnych zjawisk pogodowych takich jak silne wiatry, huragany i długie okresy suszy. Kłopot stanowi też nadmierna ilość azotu, powodująca szybki przyrost drzew w części nadziemnej, bez rozbudowy systemu korzeniowego, który umożliwia pobieranie wody. Jest to czynnik prowadzący do zamierania drzewostanów. Według informacji Lasów Państwowych z 2022 r. w ciągu kilkudziesięciu lat takim zmianom może podlegać aż 75% powierzchni lasów w Polsce, co doprowadzi do zniknięcia wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Na ratunek

Dlatego właśnie w LifeSpot szczególnie dbamy o sadzenie drzew. Każda podpisana przez nas umowa najmu to jedno zasadzone drzewo. Udało nam się ich zasadzić już prawie 800!

Ale oprócz sadzenia drzew jest wiele innych możliwości pomocy ekosystemowi:

  • Stwórz łąkę kwietną przyjazną zapylaczom. Możesz to zrobić na balkonie.
  • Zbuduj domek dla owadów, który możesz umieścić na drzewie. Może to być ciekawa zabawa dla całej rodziny, a pomysły na konstrukcje, przeznaczenie i umiejscowienie znajdziesz tutaj
  • Oszczędzaj wodę - zamiast kąpieli w wannie wybierz szybki prysznic. Jeśli masz taką możliwość, zacznij gromadzić deszczówkę do podlewania roślin na balkonie lub tarasie.
  • Kupuj rozsądnie – zwracaj uwagę na opakowanie produktu, wybieraj te ekologiczne lub wielorazowe. Zauważ, że istnieje coraz więcej produktów spożywczych i kosmetyków, które możesz kupić w specjalnym opakowaniu REFILL, umożliwiającym uzupełnienie samego wkładu. To znacznie ogranicza ilość odpadów. Pamiętaj też, aby podczas zakupów używać wielorazowych toreb.
  • Oszczędzaj – prąd, wodę i ciepło. Stosuj energooszczędne żarówki, wyłączaj światło w pomieszczeniu, w których nikt nie przebywa, a zimą zakręć kaloryfer podczas wietrzenia pomieszczeń.
  • Staraj się naprawiać rzeczy, zamiast je wyrzucać, a przedmioty lub ubrania, których już nie potrzebujesz oddaj potrzebującym. Koniecznie segreguj odpady.
  • Jeśli to możliwe, rezygnuj z samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej, roweru, a najlepiej spaceru. Przyczyni się to również do Twojego osobistego zdrowia i dobrostanu.

Pochwal się

Promuj zrównoważony tryb życia, mów o tym co i dlaczego robisz dla zmniejszenia śladu węglowego i ochrony przyrody. Jeśli coraz więcej osób zacznie troszczyć się o nasz wspólny dom – Ziemię, to wspólnie uda nam się przekazać przyszłym pokoleniom piękne i zdrowe środowisko do życia.