Napisz do nas!
Prawdy i mity o oszczędzaniu energii

Oszczędzanie energii w dzisiejszych czasach jest tematem znanym i często poruszanym. Bywa jednak, że częstotliwość nie idzie w parze z jakością treści, a użyteczne informacje pomagające w oszczędzaniu energii przeplatają się z lawiną fakenewsów, które mogą wzbudzać energooszczędną fobię. Jak tego uniknąć? Specjalnie dla Was przedstawiamy najpopularniejsze mity i rozstrzygające je prawdy związane z oszczędzaniem energii.

Stand by

Energooszczędny czy energochłonny? Spór w sprawie tzw. „trybu czuwania” jest powodem wielu nieustannych dyskusji. Faktem jest, iż urządzenia w trybie czuwania ciągle pobierają prąd, mimo że są wyłączone. Są to jednak znikome ilości. Nie mniej, świadomość w zakresie działania trybu czuwania jest ważna, aby odpowiednio dysponować swoimi urządzeniami.

Żarówki energooszczędne

Pozwólcie, że naświetlimy trochę tą sytuację… żarówki energooszczędne są naprawdę świetnym rozwiązaniem. Jednak muszą one być wykorzystane w odpowiednich warunkach. Czy wiecie, że są najbardziej przydatne kiedy palą się jak najdłużej? Najwięcej prądu zużywają w trakcie uruchamiania, dlatego stosowanie ich w pomieszczeniach, w których bardzo często włączamy i wyłączamy światło, najzwyczajniej nie wykorzystuje ich energooszczędnej funkcji.

Mrożąca prawda

Czy jesteś jedną z tych osób, które bezmyślnie otwierają drzwi do lodówki nie wiedząc tak naprawdę czego szukają? Świetnie się składa bo teraz możemy zdjąć z Ciebie winę marnotrawstwa energii! Faktem jest, iż dużo więcej niż częste otwieranie drzwi lodówki, kosztuje nas wkładanie do niej jeszcze ciepłych potraw. Dlatego pamiętajcie, aby w lodówce umieszczać żywność w pojemnikach o przynamniej pokojowej temperaturze.
Zwracając uwagę na drobiazgi możemy przyczynić się do wielkich zmian. Zarówno w kwestii ochrony środowiska, jak i zwiększenia oszczędności. Mamy nadzieję, że powyższe prawdy i mity wam w tym pomogą.

Jeśli potrzebujecie więcej rad, poniżej przedstawiamy 10 krótkich wskazówek jak zmniejszyć użycie prądu. Pamiętajcie wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków!

  1. Wybieraj energooszczędne urządzenia
  2. Sprawdź uszczelnienia w drzwiach i oknach
  3. Pierz w niskiej temperaturze
  4. Zmywaj naczynia w rytmie eko
  5. Wyciągaj wtyczki nieużywanego sprzętu z kontaktu
  6. Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę
  7. Wykorzystuj światło dzienne
  8. Podczas gotowania potraw przykrywaj garnki pokrywką
  9. Piekąc potrawy w piekarniku nie otwieraj go zbyt często
  10. Planuj z głową!

 

W LifeSpot mieszkasz tak jak lubisz i robisz swoje. My robimy resztę!