Napisz do nas!

PRS czyli Private Rented Sector, najem instytucjonalny to działalność prowadzona przez profesjonalne podmioty, polega na wynajmie mieszkań w budynkach będących własnością tych podmiotów. Z roku na rok staje się coraz bardziej popularny, tym samym jest alternatywą dla zakupu mieszkania czy tradycyjnego najmu.

 

Segmenty rozwoju rynku najmu

 

Stabilność

Obecnie w Polsce mieszkania na wynajem wciąż są traktowane jako czasowa alternatywa dla własności. Regulacje dotyczące ochrony lokatorów powodują lęk u właścicieli mieszkań i podpisują oni umowy na krótki okres. To buduje również poczucie niepewności u najemców. PRS jest w tym przypadku dobrą alternatywą, ponieważ zapewnia stabilność. Można związać się na lata z jedną profesjonalną firmą, która dysponuje szeroką ofertą mieszkań, nie tylko pod względem ich rodzajów, ale także lokalizacji.

Komfort

W Polsce najemcy skarżą się na niski komfort najmu. Wynika to z niskiej jakości mieszkań na wynajem, z ograniczeń związanych z możliwością zaaranżowania mieszkania oraz niezapowiedzianych wizyt właścicieli. Profesjonalizacja usług najmu jest w tym kontekście kluczowym wyzwaniem.

Jakość

Aby stworzyć profesjonalny wizerunek rynku najmu, konieczne jest wyznaczenie standardów mieszkań przez inwestorów instytucjonalnych. Tzw. mieszkania po babci wyraźnie nie spełniają podstawowych kryteriów. Odpowiednie wykończenie, wyposażenie wnętrz, czy możliwość własnej aranżacji mieszkania powinny być normą.

Profesjonalizm

Największym wyzwaniem stojącym przed najmem instytucjonalnym jest zmiana wizerunku sektora najmu. Stworzenie profesjonalnych usług obsługi najemców, budowanie zaufania po stronie lokatorów, to klucz do nowego standardu. Grunt przygotowany przez najem detaliczny jest bowiem bardzo nierówny. Wprowadzane już zmiany i rozwiązania technologiczne pokazują, że to PRS wyznacza standardy i profesjonalizuje rynek najmu.

 

PRS w Polsce

Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym krajów w Europie Środkowo-Wschodniej. W raportach wskazuje się, że sektor PRS prężnie się rozrasta, przybywa nowych inwestorów oraz budynków zakontraktowanych, znajdujących się w budowie. W 2018 miała miejsce pionierska transakcja 193 mieszkań w formule PRS w Warszawie, w 2021 liczba takich mieszkań wynosiła już 6200, a szacuje się, że w grudniu 2023 sięgnie 12 tysięcy.

PRS stanowi alternatywę dla osób, które nie mogą sfinansować mieszkania na własność. PRS-y są najczęściej wybierane przez studentów lub młodych, pracujących dorosłych, cenią sobie oni lokalizacje, elastyczny okres najmu oraz pewność i stabilność zapewnianą przez profesjonalny podmiot.

Co wyróżnia PRS?

• świetna lokalizacja,
• nowoczesność,
• wysoki standard,
• rozwój technologiczny,
• profesjonalna obsługa klienta.

 

Styl życia, praca i oczekiwania sprawiają, że wynajem jest wybierany coraz częściej. Prognozy mówią, że z roku na rok liczba osób wynajmujących mieszkania będzie większa. Wzrosty notuje i będzie notować branża PRS, jest to potwierdzenie, że inwestorzy dostrzegają potencjał dla sektora PRS, jaki tkwi w polskim rynku.

 

W LifeSpot mieszkasz tak jak lubisz i robisz swoje. My robimy resztę!