Napisz do nas!
Najem instytucjonalny atrakcyjny dla pokolenia silver

WHO szacuje, że do 2050 roku światowy odsetek osób 60+ wzrośnie do 22%, a według GUS-u w Polsce będzie on nawet wyższy. Nie dziwi więc fakt, że potrzeby mieszkaniowe seniorów stają się istotnym tematem dyskursu publicznego. Atrakcyjną opcją może być dla nich sektor najmu instytucjonalnego.

Srebrzejące społeczeństwo

Według danych GUS-u w 2021 roku w Polsce było aż 9,7 mln osób, które można zaliczyć do umownego pokolenia silver. Stanowi to ponad jedną piątą populacji całego kraju. Eurostat wskazuje, że Polska na tle społeczeństw europejskich jest ciągle relatywnie „młoda”, ale bardzo szybko się starzeje. Prognozy GUS-u są w tym aspekcie zbieżne – według nich w 2050 roku silversów będzie wśród społeczeństwa już ok. 40%. To prawie 14 mln osób. Ponadto zgodnie z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego w porównaniu z poprzednią edycją z 2011 roku wyraźnie zwiększył się u nas udział ludności w wieku poprodukcyjnym – z 17% do 22%. Oznacza to, że w ciągu dekady przybyło nam ponad 1,8 mln ludzi w wieku 60+. Jeśli ten trend się utrzyma, to kwestia potrzeb pokolenia silver będzie odgrywać coraz większą rolę na rynku nieruchomości.

Jak czytamy w raporcie Otodomu „Szczęśliwy dom. Silversi – doświadczenie w pracy nad szczęściem”, pokolenie silver ze względu na wiek można podzielić na dwie odrębne grupy. Tych urodzonych między 1946 a 1963 rokiem zaliczamy do tzw. baby boomers, generacji osób rodem z powojennego wyżu demograficznego. Starsze roczniki to natomiast ci urodzeni w czasie wojny lub jeszcze wcześniej. Zróżnicowanie wiekowe wiąże się m.in. z wykształceniem poszczególnych jednostek, ich podejściem do Internetu i technologii oraz zróżnicowaniem aktywności zawodowe.

Są oni jednak również zgodni w wielu kwestiach – przede wszystkim tych dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia. Otodom wskazuje, że silversi podczas poszukiwań nowego
lokum znacznie częściej niż np. młodzi dorośli zwracają uwagę na bliskość placówek zdrowia (39% wśród silversów wobec ok. 9% wśród młodych dorosłych). Aspektami okolicy,
które czynią silversów szczęśliwymi, są natomiast obecność terenów zielonych (46%), bezpieczeństwo (39%) oraz dostępność sklepów (37%).

Rynek PRS odpowiedzią na potrzeby seniorów?

Zgodnie z raportem Otodomu w 2021 roku blisko 64% osób starszych mieszkało w budynkach wielorodzinnych, a ich gospodarstwo miało średnio ok. 70 mkw. powierzchni. Jak się okazuje, problemem dla seniorów nie jest wielkość mieszkania, a wszelkie bariery architektoniczne rozsiane w blokach i na osiedlach. Według GUS-u uprzykrzają one codzienne funkcjonowanie prawie 30% osób po 60. roku życia. Ma to ogromne znaczenie w kontekście popularnych w naszym kraju pięciokondygnacyjnych budynków starego typu, z tzw. wielkiej płyty, pozbawionych podstawowych dla seniorów udogodnień, np. wind.

Biorąc pod uwagę te aspekty, można wysnuć wniosek, że w najbliższych latach na rynku powinny rozwijać się różne formy mieszkalnictwa senioralnego. Według ekspertów firmy ThinkCo ma być to przede wszystkim segment lokali na wynajem, dostosowany do fizycznych i społecznych potrzeb osób starszych. Odróżnia go obecność przestrzeni integracji, takich jak choćby ogród, sala spotkań czy sala sportowa, oraz towarzysząca im oferta usług dodatkowych. Najważniejsze jest w tym przypadku poczucie bycia częścią społeczności i szansa na aktywne życie wśród wspólnoty.

Odpowiedzią na te potrzeby może być sektor najmu instytucjonalnego, który nie tylko jest pewniejszy i bezpieczniejszy od swojego klasycznego odpowiednika, ale również oferuje bardziej kompleksowe rozwiązania, wprowadzone już na etapie projektu na terenie całej inwestycji, tak by jak najlepiej dostosować ofertę do potrzeb przyszłych mieszkańców. Polski rynek PRS, choć dynamicznie się rozwija, wciąż jest jeszcze branżową niszą. W najbliższych latach będzie się to jednak zmieniać, ponieważ oferta lokali z sektora najmu  instytucjonalnego jest atrakcyjna dla różnych grup odbiorców – w tym właśnie seniorów. Po pierwsze mamy na tym rynku do czynienia z nowoczesnymi lokalami, kompletnie umeblowanymi, z windami, balkonami lub prywatnymi ogródkami, a także przestrzeniami służącymi do organizacji regularnych spotkań integracyjnych. Po drugie pojawiają się tam takie udogodnienia jak codzienna obsługa nieruchomości czy obecność na miejscu konserwatora, co może być bardzo przydatne dla osób z pokolenia silver w przypadku nagłych awarii. Dodatkowo takie mieszkania położone są w atrakcyjnych lokalizacjach, blisko rozwiniętej infrastruktury, a same warunki najmu są przejrzyste i elastyczne, co daje najemcom duże poczucie bezpieczeństwa. Wszystko to sprawia, że taka forma najmu będzie w najbliższych latach ciekawą alternatywą coraz częściej wybieraną nie tylko przez osoby młode, ale też przez starsze pokolenia, dla których istotną kwestią pozostaje wygoda zarówno pod względem lokalizacji, architektury budynku, jak i przebiegu samego procesu najmu.

 

 

Zródło:
Strefa Nieruchomości nr 23